ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ«ΓΗΡΙΑΤΡΙΚΗ»
![](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/ippokrateio1_9_15.png?itok=uTh_AIOg)
Καλούνται οι φοιτητές Ιατρικής του Θ΄ εξαμήνου και άνω να εγγραφούν στο επιλεγόμενο μάθημα «Γηριατρική» για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023. Η εγγραφή πραγματοποιείται ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής sis.auth.gr.
Επιπλέον, οι φοιτητές θα πρέπει να εγγραφούν και στην ηλεκτρονική διεύθυνση του μαθήματος στο elearning στον σύνδεσμο https://elearning.auth.gr/course/view.php?id=6393 από τις 11/10/2022 έως και 19/10/2022, χρησιμοποιώντας ως κλειδί εγγραφής Geriatrics2022. Το μάθημα μπορούν να παρακολουθήσουν έως 50 φοιτητές. Για το λόγο αυτό θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Η διδασκαλία θα περιλαμβάνει διαλέξεις δια ζώσης κάθε Τετάρτη στις 17:30-18:30, στην αίθουσα διδασκαλίας της Β Παθολογικής Κλινικής στο Γ.Ν.Θ. Ιπποκράτειο. Παράλληλα, οι φοιτητές θα συνδέονται και στην ηλεκτρονική διεύθυνση του μαθήματος ώστε να μελετούν το σχετικό αναρτημένο εκπαιδευτικό υλικό.
Η αξιολόγηση θα βασιστεί σε:
- Παρουσία στα μαθήματα (20% του συνολικού βαθμού).
- Σύντομες ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής με βάση το περιεχόμενο των επιμέρους διαλέξεων (20% του συνολικού βαθμού). Οι ερωτήσεις θα είναι διαθέσιμες προς απάντηση στο elearning μέχρι και το τέλος του εξαμήνου.
- Μία σύντομη ατομική εργασία στο τέλος του εξαμήνου (60% του συνολικού βαθμού).
Το πρώτο μάθημα θα γίνει την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2022 στις 17:30-18:30, στην αίθουσα διδασκαλίας της Β Παθολογικής Κλινικής στο Γ.Ν.Θ. Ιπποκράτειο.
Επισημαίνεται ότι σύμφωνα με την απόφαση του Υπουργείου Υγείας (ΦΕΚ 4756/09.09.2022 και άρθρο 206 του ν. 4820/2021) στα μαθήματα σε χώρους του νοσοκομείου μπορούν να συμμετάσχουν μόνο φοιτητές που έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης το τελευταίο 6μηνο, το οποίο θα πρέπει να προσκομιστεί σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή ΠΡΙΝ την πρώτη είσοδο στην κλινική. Διαφορετικά δεν θα μπορείτε να προσέλθετε και θα υπάρξει κίνδυνος απώλειας του εξαμήνου όσον αφορά στο μάθημα. Τέλος, σύμφωνα με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις, η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική καθ’ όλη την παραμονή στους χώρους της Κλινικής.