HelMSIC | Twinning Project 2023
![](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/helmsic2_34.png?itok=YAMqh0Bk)
H HelMSIC ως μέλος της EMSA - European Medical Students’ Association, διοργανώνει το Twinning Project, ένα πρόγραμμα αδελφοποίησης μεταξύ φοιτητών δύο Ιατρικών σχολών από ευρωπαϊκές πόλεις - μέλη της EMSA. Ειδικότερα, η
Ιατρική Σχολή της Θεσσαλονίκης έχει αδελφοποιηθεί και συνεργάζεται με την Ιατρική Σχολή του Βουδαπεστη.
Περιγραφή προγράμματος
Το πρόγραμμα εξελίσσεται σε τρία στάδια. Το πρώτο στάδιο αφορά στην χρονική περίοδο πριν την επίσκεψη στη χώρα υποδοχής και περιλαμβάνει τη γνωριμία και αλληλεπίδραση των συμμετεχόντων (“twins”), με τους συμμετέχοντες της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου αδελφοποίησης που έχουν αντιστοιχηθεί. Τοδεύτερο στάδιο περιλαμβάνει την επίσκεψη των “twins” στη χώρα υποδοχής, και το τρίτο στάδιο τη φιλοξενία των “twins” στην Ελλάδα.
Στο πρόγραμμα συμμετέχουν συνολικά 10 με 15 φοιτητές Ιατρικής από όλα τα έτη σπουδών. Οι φοιτητές αυτοί γίνονται “twins” και αντιστοιχίζονται με τους συμμετέχοντες της Ιατρικής σχολής του Πανεπιστημίου αδελφοποίησης, το οποίο και επισκέπτονται στη διάρκεια του δεύτερου σταδίου, για ένα χρονικό διάστημα 1 εβδομάδας. Μέσω της διαδικασίας αυτής, δίνεται η δυνατότητα στους συμμετέχοντες φοιτητές να βιώσουν πληρέστερα τη διαφορετική καθημερινότητα των φοιτητών Ιατρικής μιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας, καθώς οι ίδιοι φιλοξενούνται από τους “twins” τους για το εν λόγω χρονικό διάστημα.
Το περιεχόμενο του προγράμματος αφορά στην εκπαίδευση των φοιτητών Ιατρικής, μέσω ομιλιών, workshops και άλλων μεθόδων, καθώς και στην πολιτισμική αλληλεπίδραση μεταξύ ατόμων που σπουδάζουν σε διαφορετικές χώρες της Ευρώπης, μέσω πολιτισμικών δραστηριοτήτων.
Στόχοι προγράμματος
Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην αύξηση των ευκαιριών κινητικότητας φοιτητών Ιατρικής, στην ανάδειξη του διαπολιτισμικού στοιχείου και στην ακαδημαϊκή εκπαίδευση των φοιτητών σε ένα διαφορετικό σύστημα Υγείας και Ιατρικής
Εκπαίδευσης.
Ημερομηνίες Διεξαγωγής
Το στάδιο της επίσκεψης στη Βουδαπέστη θα πραγματοποιηθεί στις 18-24 Φεβρουαρίου, και το στάδιο φιλοξενίας των “twins” φοιτητών στην Θεσσαλονίκη θα λάβει χώρα στις 29 Απριλίου - 05 Μαΐου.
Κόστος συμμετοχής
Το κόστος συμμετοχής στο πρόγραμμα ανέρχεται στα 80 ευρώ και καλύπτει τη διαμονή, τη μετακίνηση και μέρος της διατροφής του ατόμου κατά την επίσκεψη στη Βουδαπέστη.
Πιστοποιητικό Συμμετοχής
Μετά την ολοκλήρωση του Twinning Project, οι συμμετέχοντες/-ουσες λαμβάνουν πιστοποιητικό παρακολούθησης από την EMSA, εφόσον έχουν παρακολουθήσει όλα τα στάδια του προγράμματος.
Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να ανατρέξεις στο παρακάτω άρθρο:
<https://www.helmsic.gr/blog/2023/01/04/twinning-project-2022/>
https://www.helmsic.gr/blog/2023/01/04/twinning-project-2022/
Μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή στην παρακάτω φόρμα:
<https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fforms.gle%2FwjFCXTeVmAaGXesx7%
3Ffbclid%3DIwAR035WDc0DLPRHRNyuYL1P-UD_Wc5tL6WpwvfIwhk8zBGFHbCaFEMV0ywuY&h=A
T3TGvM_-3c1kjAtTbWBNQpMefPeCEUvppnjgdXP-P0ScJIlweZKy1YUhHldHadFR4o7JjQw0gtar
Ll1Y5R7uZ5KT0MbNTuoZ0B-OzIm1ILIKgmwOeMUIWUpopJC_Ew5rWbICa9n>
https://forms.gle/wjFCXTeVmAaGXesx7
Για οποιαδήποτε απορία, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας στο
thessaloniki@helmsic.gr <mailto:thessaloniki@helmsic.gr>