Ανακοίνωση του Προέδρου του Τμήματος ιατρικής Α.Π.Θ.
Το Τμήμα Ιατρικής εκφράζει τη βαθιά οδύνη του για το τραγικό σιδηροδρομικό δυστύχημα των Τεμπών και εκφράζει τα ειλικρινή του συλλυπητήρια στους οικείους των αδικοχαμένων συνανθρώπων μας για την απώλεια των συγγενών και των φίλων τους.
Σε εναρμόνιση με την απόφαση των Πρυτανικών Αρχών του Α.Π.Θ., αύριο Πέμπτη 2.3.2023 δεν θα λάβει χώρα καμία εκπαιδευτική διαδικασία, ενώ αναβάλλονται και όλες οι εκδηλώσεις του Τμήματος που ήταν προγραμματισμένες για το επόμενο τριήμερο.
Για τον καλύτερο συντονισμό της αιμοδοσίας, παρακαλούμε όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας που επιθυμούν να δωρίσουν αίμα και τους φοιτητές μας που επιθυμούν να συμβάλουν στην οργάνωση της διαδικασίας αρωγής των θυμάτων του δυστυχήματος, να έρθουν σε συνεννόηση με τους παρακάτω υπευθύνους του Τμήματος στα αντίστοιχα Νοσοκομεία, μεταξύ των ωρών 10 - 12 π.μ. και 5 - 7 μ.μ.:
- Νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ: αναπλ. Καθηγήτρια κα Γεωργία Καϊάφα, 6944293832 .
- Νοσοκομείο Παπαγεωργίου: επικ. Καθηγήτρια κα Αρετή Τριανταφύλλου, 6977079500.
- Νοσοκομείο Ιπποκράτειο: Καθηγήτρια κα Σοφία Βακαλοπούλου, 6972710145.
Ο Πρόεδρος του Τμήματος Ιατρικής
Καθ. Κυριάκος Αναστασιάδης