HelMSIC | Ενημέρωση για το πρόγραμμα "Χείρων"
![](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/helmsic2_36.png?itok=P8ryIyDe)
Η HelMSIC στα πλαίσια της ενασχόλησης της με τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και την πρόσβαση στο σύστημα Υγείας διοργανώνει για 14η χρονιά, σε συνεργασία με τους Γιατρούς του Κόσμου, το πρόγραμμα Χείρων.
Τί περιλαμβάνει;
Το πρόγραμμα Χείρων αποτελείται από δύο στάδια:
1ο στάδιο:
Εισαγωγική συνάντηση με στόχο την προετοιμασία των φοιτητών και την ενημέρωση και ευαισθητοποίησή τους για τα εμπόδια με τα οποία έρχονται αντιμέτωπες οι ευπαθείς κοινωνικές ομάδες κατά την πρόσβαση τους στο σύστημα υγείας και την εξοικείωσή τους με τους χώρους των Πολυϊατρείων. Επίσης, θα περιλαμβάνει ένα training ομοταγούς εκπαίδευσης που θα παραδοθεί από εκπαιδευτές ομοταγούς εκπαίδευσης της HelMSIC σχετικά με την ευαλωτότητα και τη σύνδεσή της με το δικαίωμα στην Υγεία.
2ο στάδιο:
Εθελοντική άσκηση των φοιτητών στο ανοιχτό Πολυϊατρείο των Γιατρών του Κόσμου. Σε αυτό οι φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να διαμορφώσουν το πρόγραμμα άσκησης στις διάφορες κλινικές ανάλογα με τα ενδιαφέροντα τους, καθώς και να συμμετέχουν σε δράσεις δρόμου εκτός των Πολυϊατρείων με την κινητή μονάδα των Γιατρών του Κόσμου.
Σε ποιους απευθύνεται;
Στο πρόγραμμα μπορούν να συμμετάσχουν περίπου 10 φοιτητές ιατρικής 4ου έτους και άνω, αριθμός που καθορίζεται ανάλογα με τις δυνατότητες των πολυϊατρείων.
Τί θα κερδίσω από την συμμετοχή μου;
Ο Χείρων είναι ένα πρόγραμμα που στόχο έχει την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των φοιτητών ιατρικής για την πρόσβαση στο σύστημα υγείας, καθώς και την εξοικείωση τους με μεθόδους σωστής προσέγγισης ευπαθών κοινωνικών ομάδων, με σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα. Παράλληλα, οι συμμετέχοντες θα έχουν την δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με την ιατρική ελαχίστων πόρων που ασκείται στα ανοιχτά πολυϊατρεία των Γιατρών του Κόσμου.
Πού θα πραγματοποιηθεί;
Η εισαγωγική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, ενώ η εθελοντική άσκηση θα γίνεται στα ανοιχτά Πολυϊατρεία των Γιατρών του Κόσμου:
Πτολεμαίων 29, Θεσσαλονίκη 546 30
Σαπφούς 12, Αθήνα 105 53
Πότε θα πραγματοποιηθεί;
Εισαγωγική Συνάντηση: Δευτέρα 13/03, 16:00
Πρακτική Άσκηση: 20/03-19/05
Κόστος
Η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι δωρεάν.
Πιστοποίηση συμμετοχής
Δίνονται πιστοποιητικά συμμετοχής στα άτομα που θα συμμετέχουν στην εισαγωγική συνάντηση, το training και σε τουλάχιστον 6 επισκέψεις στα πολυϊατρεία και δράσεις δρόμου.
Αν θέλεις και εσύ να συμμετάσχεις, δήλωσε συμμετοχή έως και τις 09/03 στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.helmsic.gr/chiron-2023-app/
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα, μπορείς να βρεις στο αντίστοιχο άρθρο: https://www.helmsic.gr/blog/2022/10/05/chiron-2023/
Για απορίες επικοινώνησε μαζί μας στέλνοντας ένα mail στο thessaloniki@helmsic.gr.