12ο Επιστημονικό Συνέδριο Τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ
![](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/12o_epistimoniko_synedrio_0.png?itok=eO521hky)
Προς την ακαδημαϊκή κοινότητα του Τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ
Εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής σας καλούμε να συμμετάσχετε στο 12o Επιστημονικό Συνέδριο του Τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ που διεξάγεται από τις 15 μέχρι τις 18 Μαρτίου 2023 στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α), καθώς και στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Ιατρικής.
Το ετήσιο Επιστημονικό Συνέδριο αποτελεί σημαντική εκδήλωση του Τμήματος η οποία καταδεικνύει τη δυναμική πολύπλευρη εκπαιδευτική και ερευνητική του δραστηριότητα. Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου δε θα πραγματοποιούνται μαθήματα στα Εργαστήρια και στις Κλινικές, προκειμένου να διευκολυνθεί η συμμετοχή του Ακαδημαϊκού προσωπικού και των φοιτητών στις εργασίες του Συνεδρίου.
Η ιστοσελίδα του συνεδρίου όπου θα πραγματοποιείται η ζωντανή μετάδοση και παρουσιάζεται το ηλεκτρονικό πρόγραμμα του Συνεδρίου είναι η παρακάτω:
https://www.livemedia.gr/medept23
Η πρώτη ημερά του συνεδρίου (Τετάρτη 15/3) θα είναι αφιερωμένη κύρια στα ΠΜΣ και στα fellowship. Στις επόμενες δύο ημέρες (16/3 και 17/3) θα αναπτυχθούν θεματικές στρογγυλές τράπεζες, θα παρουσιαστούν ελεύθερες και αναρτημένες ανακοινώσεων προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών, διακεκριμένες εργασίες μελών ΔΕΠ και διακεκριμένες Διδακτορικές Διατριβές που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα της σύγχρονης έρευνας και κλινικής ιατρικής. Παράλληλα, θα αναπτυχθούν ειδικά σχεδιασμένα διαδραστικά εκπαιδευτικά σεμινάρια / workshops σε προσομοιωτές τεχνικών συρραφής, λαπαρσκόπησης, εγχείρησης καταρράκτη, καθώς και σε σύγχρονα ιατρικά πεδία.
Παράλληλα, θα υπάρχουν εκπαιδευτικές δραστηριότητες σε Digital Escape Rooms που ετοίμασε το Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής και Ψηφιακής Καινοτομίας, διαγωνισμοί σε καινοτόμες και επιχειρηματικές ιδέες, ειδικά ιστορικά και αθλητικά αφιερώματα καθώς και το μεγάλο έπαθλο του Κυπέλου Γνώσεων.
Η τελευταία ημέρα του Συνεδρίου (Σάββατο 18/3) είναι αφιερωμένη στη συνεργασία του Τμήματος με τη Βιομηχανία και τα Ερευνητικά Ινστιτούτα μέσω της Ειδικής Μονάδας Βιοϊατρικής Έρευνας & Εκπαίδευσης και θα πραγματοποιηθεί στο κεντρικό Αμφιθέατρο του Τμήματος. Το βράδυ του Σαββάτου 18 Μαρτίου 2023 και ώρα 20:30 στο «Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο» θα πραγματοποιηθεί Επίσημο Δείπνο στο πλαίσιο της λήξης των εργασιών του Συνεδρίου, χωρίς οικονομική συμμετοχή (δωρεάν). Παρακαλώ πολύ για την έγκαιρη δήλωση συμμετοχής στο: www.livemedia.gr/amigdalia2023
Ευελπιστούμε στην ενεργό συμμετοχή όλων σας.