HelMSIC | Προώθηση How to Treat your Patient
Η HelMSIC διοργανώνει για 3η συνεχή χρονιά το πρόγραμμα “How to Treat your Patient - Ημερίδα για την προσέγγιση ασθενούς που έχει υποστεί κακοποίηση”
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ομιλία από το Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας - ΚΕΘΙ, παράλληλα sessions με διαδραστικές μεθόδους από εξωτερικούς συνεργάτες και ένα workshop ομοταγούς εκπαίδευσης που θα παραδοθεί από φοιτητές Ιατρικής ειδικά καταρτισμένους ως εκπαιδευτές σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, ενεργά μέλη HelMSIC. Στο περιεχόμενο της ομιλίας και των sessions συμπεριλαμβάνονται γενικές πληροφορίες και στατιστικά δεδομένα για την Έμφυλη Βία και την επικράτησή της στην Ελλάδα, κλινικά σημεία και ανάγκες ψυχικής υγείας ασθενών που έχουν υποστεί κακοποίηση. Τέλος, στο workshop θα παρουσιαστούν τα πρωτόκολλα διαχείρισης κακοποιημένων ασθενών, και οι συμμετέχοντες θα εξασκηθούν στην υλοποίησή τους.
Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις 11 Μαρτίου στις 10:00. Περισσότερες πληροφορίες για τη διεξαγωγή θα κοινοποιηθούν στα συμμετέχοντα άτομα από την Οργανωτική Επιτροπή του προγράμματος.
Η συμμετοχή στο How to Treat your Patient είναι δωρεάν.
Για την συμμετοχή στο πρόγραμμα απαιτείται προεγγραφή στην παρακάτω φόρμα. Θα πραγματοποιηθεί επιλογή συμμετεχόντων με βάση τη συμπλήρωση της σχετικής ερώτησης κινήτρου.
https://www.helmsic.gr/how-to-treat-your-patient-2023-app/
Σας περιμένουμε!