Οι ελεύθερες ρίζες και το οξειδωτικό στρες στην παθοφυσιολογία των συστηματικών νοσημάτων, επιλεγόμενο ΣΤ' εξαμήνου
![](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/iatrikisxoli_-_8_43.jpg?itok=Pi7kkPPW)
Το επιλεγόμενο μάθημα του ΣΤ’ εαρινού εξαμήνου «Οι ελεύθερες ρίζες και το οξειδωτικό στρες στην παθοφυσιολογία των συστηματικών νοσημάτων» (κωδ. ΙΑ0424) θα ξεκινήσει στις 3 Μαρτίου 2017 και θα πραγματοποιείται κάθε Πέμπτη 3-5μμ στο αμφιθέατρο Ε’ του Ιατρικού Τμήματος (κάτω από την Γραμματεία).
Η αξιολόγηση των φοιτητών θα γίνεται με δυο τρόπους:
- Με εργασία σε συγκεκριμένο θέμα που θα ανατίθεται στους φοιτητές από τους διδάσκοντες του μαθήματος
ή
- Με γραπτές εξετάσεις σε όσους δεν αναλάβουν εργασία.
Οδηγίες συγγραφής εργασίας:
Οι εργασίες θα είναι τουλάχιστον 5.000 λέξεων (10-12 σελίδες, με γραμματοσειρά Times New Roman, μεγέθους 12 και διάστιχο 1,5). Οι εικόνες, τα σχήματα και η βιβλιογραφία θα είναι εκτός των ως άνω αναφερομένων σελίδων. Οι εργασίες θα ελέγχονται με το σύστημα Ephorus για λογοκλοπή.
Η παρακολούθηση των μαθημάτων ΔΕΝ είναι υποχρεωτική, όμως θα προσμετρηθεί ως 10% επιπλέον στον βαθμό της εργασίας ή της γραπτής δοκιμασίας, προκειμένου να διαμορφωθεί ο τελικός βαθμός για το επιλεγόμενο μάθημα.
Ο Συντονιστής του μαθήματος
Σταύρος Ηλιάδης
Αναπληρωτής Καθηγητής