Σύλλογος ΔΕΠ, δίωρη στάση εργασίας στις 9-11-2022
Θεσσαλονίκη 4 Νοεμβρίου 2022
Aγαπητοί συνάδερφοι,
To ΔΣ του Συλλόγου ΔΕΠ Ιατρικής ΑΠΘ, μετά από λεπτομερή μελέτη, έχει ήδη εκφράσει την άποψή του σχετικά με τον καινούργιο νόμο-πλαίσιο για την Ανώτατη Εκπαίδευση, με συγκεκριμένα δημόσια κείμενα επί πολλών κεφαλαίων, άρθρων και σημείων ενδιαφέροντος. Ταυτόχρονα ανήρτησε έγκαιρα μακροσκελή κατάλογο σχολίων στη σχετική δημόσια διαβούλευση του Υπουργείου Παιδείας.
Σε πολλά σημεία το ΔΣ του Συλλόγου μας, όπως και συνολικά η ΠΟΣΔΕΠ, έχει δηλωμένη διαφωνία ή σκεπτικισμό, άλλα σημεία θεωρεί ότι είναι θετικά, ενώ γενικά είμαστε σε αναμονή πολλών ερμηνευτικών εγκυκλίων.
Ειδικότερα για τα θέματα της υποστελέχωσης των Πανεπιστημίων μας και των μεγάλων προβλημάτων που δημιουργούνται από αυτήν, αλλά και των αποδοχών μας και όπως αυτές οφείλουν να διαμορφωθούν, μετά και την πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ, η ΠΟΣΔΕΠ είναι αποφασισμένη να ακολουθήσει μια κλιμακούμενη πορεία διεκδίκησης των δίκαιων αιτημάτων μας.
Το ΔΣ του Συλλόγου, συμφωνώντας με την απόφαση της ΠΟΣΔΕΠ, καλεί τα μέλη του σε δίωρη στάση εργασίας στις 9 Νοεμβρίου 2022, από τις 12.00 ως τις 14.00.
Ο Πρόεδρος Ο Γ. Γραμματέας
Π. Ζεμπεκάκης Τ.-Α. Βυζαντιάδης