Ελεύθερες Ρίζες και Οξειδωτικό Στρες στην Παθοφυσιολογία των Συστηματικών Νοσημάτων
![](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/biologicalchemistry_0732_29.jpg?itok=E1QhdcNl)
Το επιλεγόμενο μάθημα του ΣΤ’ εαρινού εξαμήνου «Ελεύθερες Ρίζες και Οξειδωτικό Στρες στην Παθοφυσιολογία των Συστηματικών Νοσημάτων» (κωδ. ΙΑ0424) θα ξεκινήσει 5 Μαρτίου 2020 και θα πραγματοποιείται κάθε Πέμπτη 3-5μμ στην Α΄ αίθουσα Εργαστηρίου Βιολογικής Χημείας (υπόγειο, κτίριο Ιατρικής, είσοδος 3).
Η αξιολόγηση των φοιτητών θα γίνεται με δυο τρόπους:
- Με εργασία σε συγκεκριμένο θέμα που θα ανατίθεται στους φοιτητές από τους διδάσκοντες του μαθήματος
ή
- Με γραπτές εξετάσεις σε όσους φοιτητές δεν αναλάβουν εργασία.
Οδηγίες συγγραφής εργασίας:
Οι εργασίες θα είναι τουλάχιστον 3000 λέξεις (γραμματοσειρά Times New Roman, μεγέθους 12 και διάστιχο 1,5). Οι εργασίες θα ελέγχονται με το σύστημα Turnitin για λογοκλοπή.
Η παρακολούθηση των μαθημάτων ΔΕΝ είναι υποχρεωτική, όμως θα προσμετρηθεί στο βαθμό της εργασίας ή της γραπτής δοκιμασίας, προκειμένου να διαμορφωθεί ο τελικός βαθμός για το επιλεγόμενο μάθημα.
Ο Συντονιστής του Μαθήματος
Σταύρος Ηλιάδης
Καθηγητής