Πρόσκληση Φοιτητών Βοηθών Εκπαίδευσης στο Κέντρο Κλινικών Δεξιοτήτων και Προσομοίωσης
![Κέντρο Κλινικών Δεξιοτήτων και Προσομοίωσης](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/eikona_viber_2021-11-07_11-06-29-906.jpg?itok=LNPVkFiG)
Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι καλή ακαδημαϊκή χρονιά!
Για μία ακόμη χρονιά, το Κέντρο Κλινικών Δεξιοτήτων και Προσομοίωσης (ΚΚΔκΠ) προσκαλεί στην οικογένειά του φοιτήτριες και φοιτητές του Τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ που θέλουν να γίνουν Βοηθοί Εκπαίδευσης στα εργαστήρια συμβάλλοντας την εκπαίδευση νεώτερων συμφοιτητών τους. Η συμμετοχή φοιτητών μεγαλύτερου έτους σπουδών, οι οποίοι θα απαρτίζουν την ομάδα βοηθών εκπαίδευσης του υποχρεωτικού μαθήματος "Εισαγωγή στις Κλινικές Δεξιότητες και στην Πρακτική Άσκηση", είναι θεμελιώδης σημασίας.
Το μάθημα διδάσκεται στο χειμερινό εξάμηνο, στο πρώτο έτος σπουδών, και περιλαμβάνει διαλέξεις, εργαστήρια στο ΚΚΔκΠ και πρακτική άσκηση σε Μονάδες Πρωτοβάθμιας Υγείας και ΤΕΠ Νοσοκομείων.
Τα εργαστήρια που περιλαμβάνει είναι τα εξής:
1. Πρόληψη Λοιμώξεων
2. Εισαγωγή στη λήψη ιστορικού
3. Ζωτικά Σημεία
4. Ενέσεις
5. BLS-AED
Η στήριξη των βοηθών εκπαίδευσης είναι απαραίτητη στα πρώτα 4 εργαστήρια.
Για να καλύψουν τις ανάγκες όλων των φοιτητών, θα πραγματοποιούνται εργαστήρια καθημερινά, από Δευτέρα έως Πέμπτη στη ζώνη 16:00-18:15 και Παρασκευή στη ζώνη 15:00-17:15. Κάθε εβδομάδα θα διδάσκεται όλες τις μέρες, το ίδιο αντικείμενο εκπαίδευσης.
Μετά την εκδήλωση ενδιαφέροντος, θα ακολουθήσει δήλωση διαθεσιμότητας, ώστε ο κάθε βοηθός να συμμετέχει σε μέρες που δεν επιβαρύνουν το προσωπικό του πρόγραμμα.
Για κάθε αντικείμενο εκπαίδευσης θα προηγείται μια συνάντηση-σύντομη εκπαίδευση της ομάδας των βοηθών εκπαίδευσης, διάρκειας μια ώρας την εβδομάδα πριν την έναρξη διδασκαλίας του συγκεκριμένου αντικειμένου εκπαίδευσης ώστε οι φοιτητές βοηθοί εκπαίδευσης να θυμηθούν τις βασικές κλινικές δεξιότητες και να προετοιμαστούν κατάλληλα για την υποστήριξη του πρακτικού μέρους του εργαστηρίου.
Αν επιθυμείτε να είστε μέλος της ομάδας βοηθών εκπαίδευσης, παρακαλούμε να συμπληρώσετε την παρακάτω φόρμα έως την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2022, 23:59.
Κάντε κλικ εδώ:
https://forms.gle/3E6tEYd8ggViawB56
Για οποιαδήποτε απορία, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με τους συντονιστές των Βοηθών Εκπαίδευσης στα email:
> nancysanda@gmail.com | Νάνσυ
> zatsouk@gmail.com | Ζαχαρένια
> nikosevangelidis2001@gmail.com | Νίκος
Με εκτίμηση
Μανόλης Σμυρνάκης
Αναπληρωτής Καθηγητής Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας - Ιατρικής Εκπαίδευσης
Τμήμα Ιατρικής Α.Π.Θ.