ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΚΟΠΗΣ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ
![](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/paidiatriki_etaireia.png?itok=9gA7BziB)
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΜΗΝΙΑΙΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
‘ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ’
ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2021-2023
Αγαπητοί συνάδελφοι, συνεργάτες και φίλοι,
Το ΔΣ της ΠΕΒΕ σας εύχεται ολόψυχα ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με υγεία, αγάπη, ενσυναίσθηση, αλληλεγγύη και ΦΩΣ στη ζωή μας. Μια χρονιά με ειρήνη, σταθερότητα και χωρίς φόβους και φοβίες για συνθήκες που δεν γνωρίζουμε ή δεν μπορούμε να ελέγξουμε.
Τρία σχεδόν χρόνια μετά την έναρξη της πανδημίας COVID 19, ο ιός συνεχίζει να προκαλεί νέες μολύνσεις και επαναμολύνσεις, ενώ δηλώνει «παρών» μέσω της long Covid. Πολλά αναπάντητα ερωτήματα συνεχίζουν να υπάρχουν και δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη ότι το παγκόσμιο αυτό πρόβλημα θα τελειώσει σύντομα. Η ελπίδα εναπόκειται στην επιστήμη. Η ελπίδα εναπόκειται επίσης σε ολους μας. Πρέπει να συνεχιστεί η έρευνα και η προσπάθεια συλλογής και ανάλυσης των κλινικών δεδομένων, ευελπιστώντας να υπάρχουν λύσεις στο μέλλον και πρέπει να λειτουργήσουμε συλλογικά και ομαδικά για το γενικό καλό.
Προσκεκλημένος ομιλητής στην εορταστική εκδήλωση είναι ο Καθηγητής Παιδιατρικής στο George Washington University School of Medicine & Health Sciences, Anastassios C. Koumbourlis, και Διευθυντής της Παιδο-Πνευμονολογικής Κλινικής & του κέντρου Κυστικής Ινωσης στο Children's National Medical Center, στην Washington DC.
Στην ασταθή περίοδο που διανύουμε, καλό είναι να θυμηθεί κανείς ότι κυρίαρχο στοιχείο στη ζωή μας είναι η ‘ψυχή’. Για να μην ‘στεγνώσει’ ο άνθρωπος, έχει ανάγκη να γαληνέψει την ψυχή του. Έχει ανάγκη την ΤΕΧΝΗ, που αναζωογονεί την ψυχή.
Στην εορταστική εκδήλωση θα είναι μαζί μας ο μουσικός και τραγουδιστής Βασίλης Λέκκας , που θα γαληνέψει τη ψυχή μας με τα ζεστά του λόγια για τους Παιδιάτρους και με το τραγούδι που αφιερώνει στην ΠΕΒΕ για τη σημερινή εκδήλωση. Θα είναι μαζί μας η υψίφωνος Στέλλα Χατζηδάκη που με τον πιανίστα Αντώνη Ασπρίδη θα μας χαρίσουν γλυκές μελωδίες των παιδικών μας χρόνων