ΕΠΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΕΠΙ ΤΟ ΟΡΘΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ
![](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/paidiatriki_etaireia_1.png?itok=UM0t1b9G)
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΜΗΝΙΑΙΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
‘ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ’
ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2021-2023
Αγαπητοί συνάδελφοι, συνεργάτες και φίλοι,
Το 1952, ο Odgen Bruton περιέγραψε την πρώτη περίπτωση αγαμμασφαιριναιμίας και θεμελίωσε τις Πρωτοπαθείς Ανοσοανεπάρκειες ως μια ξεχωριστή κλινική οντότητα. Από τότε μέχρι σήμερα οι εξελίξεις στον τομέα αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικές.
Οι Πρωτοπαθείς Ανοσοανεπάρκειες απασχολούν πρωτίστως τον παιδίατρο, γιατί είναι γενετικά νοσήματα που εκδηλώνονται συνήθως στην βρεφική και παιδική ηλικία. Ο παιδίατρος είναι αυτός που στην καθημερινή του πράξη καλείται να θέσει την κλινική υποψία και να ακολουθήσει τη διαγνωστική προσέγγιση για τις σύμφυτες αυτές διαταραχές της ανοσίας.
Στα πλαίσια της ενημέρωσής σας στα τρέχοντα κλινικά προβλήματα, οργανώσαμε και σας προσκαλούμε να συμμετέχετε στην μηνιαία επιστημονική εκδήλωση του Μαρτίου με θέμα:
ΠΡΩΤΟΠΑΘΕΙΣ ΑΝΟΣΟΑΝΕΠΑΡΚΕΙΕΣ-ΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ
Την ΤΕΤΑΡΤΗ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ 2023, ΩΡΑ 20.30 ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ
Join Zoom Meeting
https://authgr.zoom.us/j/98457318111?pwd=UThLMUlFZ2xTcW5zNjdCOWVxZEgwQT09
*H εκδήλωση μοριοδοτείται με 3 CME από τον ΠΙΣ