Επιστημονική ημερίδα “Forty Years of Neurodegenerative Research in Thessaloniki”
![](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/elke-_130_0.jpg?itok=9RzmcoPv)
Με αφορμή τη συνταξιοδότηση του Καθηγητή Φαρμακολογίας του Τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ κ. Θεόδωρου Σκλαβιάδη, η Ερευνητική Ομάδα Μελέτης Σπογγόμορφων Εγκεφαλοπαθειών και οι συνεργάτες του διοργανώνουν ημερίδα στις 13 Σεπτεμβρίου 2023, με τίτλο: “Forty Years of Neurodegenerative Research in Thessaloniki” στο κτήριο του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΚΕΔΕΑ).
Η θεματολογία της ημερίδας περιλαμβάνει την ανάπτυξη βασικών και προηγμένων γνώσεων στο πεδίο των Νευροεκφυλιστικών Νοσημάτων. Όλοι οι ομιλητές, προερχόμενοι από την Ελλάδα και το Εξωτερικό, είναι καταξιωμένοι στο σχετικό γνωστικό αντικείμενο, και εκτιμούμε ότι θα προσδώσουν κύρος στη ημερίδα.
Κλείνοντας αυτό το σύντομο σημείωμα, σας καλούμε να συμμετάσχετε ενεργά στην ημερίδα, που πιστεύουμε ότι θα αποτελέσει ένα σημαντικό επιστημονικό γεγονός. Η συμμετοχή είναι δωρεάν, ενώ το οριστικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί εντός των προσεχών ημερών.