ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ
![](https://www.med.auth.gr/sites/default/files/styles/medium/public/field/image/mesogeiaki_anaimia.jpg?itok=xXmuHwrc)
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Εκστρατεία προώθησης της εθελοντικής αιμοδοσίας με λεωφορείο του ΟΑΣΘ
Με έναν πρωτότυπο τρόπο θα γιορτάσουν φέτος την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη στις 14 Ιουνίου η «Πηγή Ζωής» (Σύλλογος Προώθησης Εθελοντικής Αιμοδοσίας και Φίλων των ατόμων με Μεσογειακή Αναιμία) σε συνεργασία με τον Ελληνικό Σύλλογο Θαλασσαιμίας.
Μέλη των δύο συλλόγων μαζί με 26 φοιτητές ιατρικής της ΕΕΦΙΕ (Επιστημονική Εταιρεία Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας, παράρτημα Θεσσαλονίκης) θα επιβιβαστούν σε ένα λεωφορείο που παραχώρησε για τη δράση ο Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης και θα πραγματοποιήσουν μια εκστρατεία ενημέρωσης του κοινού.
Το λεωφορείο της «εθελοντικής αιμοδοσίας» θα διασχίσει κεντρικά και εμβληματικά σημεία της Θεσσαλονίκης και σε κάθε στάση τα μέλη της «Πηγή Ζωής» και του ΕΣΘΑ μαζί με τους φοιτητές ιατρικής θα ενημερώνουν το επιβατικό κοινό για τη σημασία και την σπουδαιότητα της εθελοντικής αιμοδοσίας.
Το δρομολόγιο που θα ακολουθηθεί έχει ως εξής: Αφετηρία το κτήριο διοίκησης του ΑΠΘ, Κάστρα – Πύργος Τριγωνίου, Καμάρα, Παναγία Χαλκέων, Δωδεκανήσου, Λιμάνι (Πλατεία Ελευθερίας), Μητροπόλεως, Πλατεία Αριστοτέλους, Λευκός Πύργος και τερματισμός στην Καμάρα.
Επιπρόσθετα στις πινακίδες της τηλεματικής του ΟΑΣΘ θα περνά το μήνυμα: «14 Ιουνίου, Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη: Δώστε αίμα, Δώστε ΖΩΗ», που είναι το κεντρικό σύνθημα της φετινής Παγκόσμιας Ημέρας Εθελοντή Αιμοδότη.
Την ίδια ώρα στην Καμάρα θα βρίσκεται η κινητή μονάδα αιμοδοσίας του νοσοκομείου
......................